Saturday, October 15, 2011

COFFEE!!!!!

Hi! The renovation works at our flat are making me dizzy - I am exhausted and can hardly focus my thoughts.
I try to paint something, but for the last week my main tool has been a roller for painting walls.
I am a typical example of Polish mentality, which means I am deeply convinced I can do everything better than a professional. :P
... but to say the truth, most such professionals are usually very critical about my ideas, so I prefer to do it by myself to avoid unnerving situations.

Hej, mam remontowy zawrót głowy - jestem wykończona i trudno mi zebrać myśli.
Próbuję coś malować, ale ostatni tydzień głównie trzymałam w ręku wałek.
Jestem typowym Polakiem, czyli  żyję w głębokim przekonaniu, że umiem lepiej od fachowca :P 
... ale tak po prawdzie, to niestety fachowcy zwykle kręcą nosem na moje pomysły, więc wolę robić sama, żeby się nie denerwować. 

Tomorrow such professionals are going to install new floorings... they want to do a miracle and finish the job in one day. I don't go into any details to save my nerves. Mahon  is going to keep an eye on them and act as a crane lifting furniture.

I am going to spend the time on a painting class with a few good painters of historical models. If they don't mind, I will post a few pics from the meeting. :)

Jutro wpadają fachowcy kłaść panele ... chcą dokonać cudu i wyłożyć je w jeden dzień. 
Nie wnikam, żeby się nie denerwować. Mahoń będzie jutro ich pilnował i robił za dźwig do mebli.

Ja mam zamiar spędzić ten czas na szkoleniowym spotkaniu z kilkoma zacnymi modelarzami historycznymi.
Jeśli się zgodzą to zamieszczę kilka zdjęć z tego spotkania :)

I left the whole packing and preparations for the classes for tonight... just like preparing our flat for the tornado that we're going to have here tomorrow. I am going to look for some coffee and matches to keep my eyes open. ;)

Całe pakowanie się i szykowanie do pokazu zostawiłam na nockę ... tak samo szykowanie mieszkania pod jutrzejsze tornado. Idę szukać zapałek i kawy ;)

PS - and if you want some miniature painting related stuff, feel free to check the new articles at Chest of Colors: Kathryn's tutorial explaining how to paint miniatures with dry pigments, and Slawol's review of Full Metal Jacket from Verlinden Productions. It should keep you busy for some time ;)

PS - a jeśli chcecie czegoś związanego z malowaniem figurek, to sprawdźcie nowe artykuły na Chest of Colors: tutorial Kathryn o malowaniu figurek suchymi pigmentami, oraz napisaną przez Sławola recenzję Full Metal Jacket z Verlinden Productions.

2 comments:

  1. Coffee!!!
    http://www.youtube.com/watch?v=YkWJDos13vw

    ReplyDelete
  2. PS - a jeśli chcecie czegoś związanego z malowaniem figurek, to sprawdźcie nowe artykuły na Chest of Colors: tutorial Kathryn o malowaniu figurek suchymi pigmentami, oraz napisaną przez Sławola recenzję Full Metal Jacket z Verlinden Productions.

    No ja chciałem...

    ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.